
Stavanie Mája

Stavanie májov bolo známe už v antike.
Rimania, Etruskovia a ďalšie staroveké národy dávali pred 1. májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami.
V stredovekej Európe sa stavali najprv pred kostoly a radnice, od 15. storočia aj pred domy dievčat

Podľa dnešných etnológov je však pointa inde. "Tradícia naozaj pochádza z antiky," súhlasí Petronela Rágulová. "Tam však plnil ochrannú funkciu pred zlými duchmi a chorobami, ľudia stavali malé stromčeky na svoje domy a hospodárske budovy. Starorímsky boh Maius bol bohom vegetačného vzrastu a myslím, že táto jeho úloha najlepšie ilustruje magicko-agrárne chápanie zvyku - je to predmet, ktorý symbolizuje rast novej vegetácie. Po prenesení do ľudskej spoločnosti - z lásky muža a ženy vzniká nový život." ZDROJ
Máj - piaty mesiac gregoriánskeho kalendára .
Bol pomenovaný po rímskej bohyni plodnosti "Maia".

Merkúr je spájaný s Máiou , ktorá bola identifikovaná ako jeho matka vďaka spojeniu s gréckou Máiou, jednou z Plejád , ktorá bola matkou Herma a Dia ; podobne, kvôli tomuto gréckemu spojeniu bol Merkúr považovaný za syna Jupitera . Merkúr aj Mája boli uctievaní na festivale Mercuralia 15. mája, v deň zasvätenia Merkúrovho chrámu na Aventine.